Adet Öncesi Semptomlara Ne İyi Gelir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Adet Öncesi Semptomlara Ne İyi Gelir?

Adet Öncesi Semptomlara Ne İyi Gelir?
21 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 391 kez okundu.

Her kadın belirli dönemlerde sıkıntılar yaşayabilir. Ama hormonal durumlar söz konusu olduğunda her kadın farklı şeyler hissedebilir. Özellikle adet ve hamilelik gibi dönemlerde bu farklılıklar dikkat çeker.

Adet öncesi semptomları birçok kadının hayatını zor duruma sokar. Bu durumun önlenmesi için çeşitli öneriler söz konusu olsa da her zaman etkin biçimde sorunlar giderilmeyebilir. Her 100 kadından 75’inde görülen bu sorunlar20-40 yaş arasında sık sık görülür. Kötü beslenme ve yaşam alışkanlıkları, kilo ve hormonal sorunlar adet sancısı sorununa neden olabilir.

Adet Öncesi Semptomlar Nelerdir?

Adet öncesi semptomlar, 1 hafta önceden başlayan şişlik, ödem, kramplar, sinirlilik, tatlı krizleri, yorgunluk ve memelerde hassasiyet olarak bilinmektedir. Bu belirtilerin adetin habercisi olduğu da bilinmektedir. Zararlı alışkanlıklar ve sağlıksız beslenme bu semptomların artmasına neden olabilir.

Genelde hafif ağrı kesiciler kullanılarak sancıların giderilmesi söz konusu olurken, miyom gibi sorunu olanlarda durumun ciddiye ilk etapta anlaşılmayabilir.

Adet Semptomlarını Önleyen Bitkiler

Adet semptomlarını önleyici ilaç olsa da çeşitli bitki çaylarından yararlanarak bu sorunların azalması söz konusu olabilir. Bu bitkilerden birkaçı şunlardır:

  • Zencefil,
  • Hayıt otu,
  • Keten Tohumu,
  • Çuha çiçeği,
  • Rezene,
  • Tarçın,
  • Adaçayı.

Bu bitkilerin çayları tüketildiğinde ağrılar hafifleyecek, daha iyi bir adet dönemi geçirmenize yardımcı olacaktır. Bazı kişiler sıcak kompress yaparak ağrılarını hafifletmektedir.

Adet Öncesi Sendromu Nedir?

Regl öncesindeki 7-14 gün arasında görülen, ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı, karında şişlik, şekere düşkünlük, kilo alımı ve kramplar gibi belirtilerle kendini gösteren semptomlardır. Genelde yeterli ve dengeli beslenmeyen kişilerde görülen bu sorunlar kişinin kilo aldım endişesine girerek psikolojisinin bozulmasına da neden olabilir. Premenstrual sendrom birçok kadının yaşadığı problemlerdendir. Bu yüzden normal döngüden ne şekilde etkilenildiği her kadında farklılık göstermektedir.

Dört temel belirtisi olan bu semptomlar:

A tipi, anksiyete, sinirlilik, alınganlık ve değişik ruh hali,

C tipi şekerli gıdalara düşkünlük, halsizlik ve baş ağrısı,

H tipi vücutta şişkinlik ve kilo alımı,

D tip ise depresyon, unutkanlık, IQ düşmesi gibi etkiler görülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg