Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir? - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?
21 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 476 kez okundu.

Ergenlik dönemindeki genç kızlarda 12-17 yaş arasında başlayan regl kanamaları, yumurtlamanın başladığı anlamına gelir. Bu dönemden sonra hormonal değişikliklerin söz konusu olduğu ve çocukluk döneminden çıkılmaya başlandığı bu dönemlerde, göğüsler büyür, vücutta kıllanmalar görülür.

Adet görmeye başlayan genç kızların ilk yıllarda düzensiz kanamalar yaşaması normal olarak kabul edilir. Ancak adet gecikmesinin nedenleri genelde doğurganlık döneminde olan kadınlarda hamileliktir. Yani hamileliğin ilk işaretlerinden biri adet gecikmesidir.

Hamilelik şüphesi olmayan kadınların mevsimsel ya da hormonal nedenlerden ötürü adet gecikmesi yaşadıkları bilinmektedir. Adet gecikmesi, miyomlar, hormonal bozukluklar, gebelik ya da menopoz gibi durumlara işaret edebilir.

Adeti Geciktiren Etkenler

  • Gebelik,
  • Depresyon,
  • Kansızlık,
  • Yumurtlama sorunları,
  • Aşırı egzersiz,
  • Hastalık geçirmek,
  • Tiroid sorunları,
  • Beslenme bozuklukları,
  • Emzirme,
  • Yaşam tarzı ve şehir, ülke değişiklikleridir.

Adet Gecikmesi Tedavisi

Yukarda saydığımız faktörler adetin 10 güne kadar gecikmesini normal olarak açıklayabilir. Ancak bu durum süreklilik aldığı zaman, bir uzmana giderek muayene olunması gerekir. Birçok kadında yanlış beslenme alışkanlıkları ve hormonal nedenler nedeniyle adet gecikmesi yaşanabilir. Bunun tespit edilmesi için detaylı bir muayene, ultrason kontrolü ve kan tetkikleri yapılır. Buna göre uygun tedavi yapıldığında adet düşene girer.

Adet Söktürücü Yöntemler

Hekimler hastanın durumuna göre adet söktürücü ilaçlar verebilirler. Bunları kullanmak istemeyen kişiler, bitkisel çaylar da tüketebilir. Özellikle adaçayı, hayıt tohumu ve kekik gibi bitkiler adetin düzene girmesine yardımcı olur. Her gün tüketilmesi gereken bu ürünler, düzenli olarak kullanıldığında adet döngüsünün düzene girmesini sağlayacaktır. Adet söktürücü bitki çayları etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmamış ürünler olduğu için uzman kontrollerini aksatmamanız son derece önemlidir.

Miyomlar da Adet Düzensizliğine Neden Oluyor

Selim ya da habis miyomlar da kadınlarda adet düzensizliği ve ara kanamalar gibi kanamalara neden olabiliyor. Her sağlıklı kadının 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekiyor. Bu yüzden düzensizlikler söz konusu olduğunda hemen hekimi ziyaret ederek ne olduğunu öğrenmeniz son derece önemlidir. Adet düzensizliklerinde teşhise göre tedavi de değişecektir. Bu yüzden bitkisel çayları bile bilinçsiz içmemeniz son derece önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg