Adaçayı'nın faydaları, adaçayı hangi hastalıklara iyi gelir - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Adaçayı’nın faydaları, adaçayı hangi hastalıklara iyi gelir

Adaçayı’nın faydaları, adaçayı hangi hastalıklara iyi gelir
22 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 670 kez okundu.

Adaçayı ülkemizde Akdeniz kıyılarında yetişmekte, İzmir bölgesinde ise tarımı yapılmaktadır. Adaçayı’nın Latince adı Salvia’dır. Latince bu isim iyileştirici anlamında kullanılır. Adaçayının 90’a yakın çeşidi olduğu göz önüne alınırsa Akdeniz ve Ege’nin kıyı kesimlerinde olduğu kadar batı Anadoluda’da bu bitkinin doğal olarak yetişmesi normaldir. Adaçayı bitkisinin en çok kullanılan üç türü vardır. Bunlar Tıbbi adaçayı, Ayıkulağı ve Anadolu Adaçayı‘dır. Bahçelerde ve Ege’nin kıyı bölgelerinde tarımıda yapılmakta olduğunu belirtmiştik.

Adaçayı Bitkisinin tıbbi niteliklerinin ise yara iyileştirici olması, uyarıcı olması, akciğer şişmesinde kullanılması, gaz söktürücü özelliğinin olması, menstrüasyon düzenleyici olması, safra söktürücü olması bilinmektedir. Ayrıca adaçayı bitkisi terlemeyi dengeleyen doğal şifalı bir bitkidir. Çok terleyen bir insanda terlemeyi önleyeceği gibi az terleyen bir insanında terlemesini arttırabilecek özelliklere sahiptir.

Tıbbi olarak kullanıldıkları hastalıklar ise Akciğer şişmesi, astım, bitkinlik, böcek sokması, tütün kullanımını düşürme, dezenfekte etmede, diş eti hastalıklarında (her türlü diş eti iltihabında kullanılır) , saç bakımında, şeker düzenlemesinde, terleme dengeleme de, menepoz ve yüz rengi düzenlemedir.

Adaçayı bitkisinin yan etkileri var mı?

Evet adaçayı bitkisinin yan etkileri olur. Bu konu hakkında uzmanlar tedevide kullanılan adaçayı bitkisinin önerilen ölçülerde kullanılmasını tavsiye ederler. Eğer önerilen ölçülerin üzerinde kullanılırsa mideyi rahatsız edebileceği gibi yağı yüksek oranda kullanılırsa da epilepsi kramplarına yol açabileceğini bu yüzden bu bitkinin kullanımında uzman yardımı alınması gerektiğini söylemektedirler.

Doğadan adaçayı nasıl toplanır?

Adaçayı’nın bilinen tıbbi özellikleri bakımından en çok kullanılan üç türününde toplanma şekilleri aynıdır. Adaçayı bitkisi toplanırken dikkat edilmesi gerekilen hususlar ise şunlardır.

Adaçayı bitkisi yaprakları çiçek açmadan toplanır. Yüksekte gölge altında kuru havalarda kurutulması yapılır. Adaçayı kurutulmak için yere veya bir zemine serildiğinde üstüste çok fazla serilmez. Adaçayının iyice kurultulması önerilir. Kurutulmuş adaçayı bir bez tülbent ile sarılarak muhafaza edilir veya bir kaba konuluyor ise bu kabın ağzı tülbent veya keten bir bez ile kapatılır. Adaçayının kurutulması ve muhafazası yapıldıktan sonra saklama süresinin bir yılı geçmemesi önerilir.

Bir önceki yazımızda romatizmaya iyi gelen şifalı bitkiler hakkında yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg