Adaçayı ve Faydaları - Şifalı Bitkiler - Şifalı Bitkiler


Adaçayı ve Faydaları

Adaçayı ve Faydaları
13 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 494 kez okundu.

Adaçayı tadı yumuşak olan ve birçok şekilde kullanılabilen bir bitkidir. Adaçayı çeşitleri taze halde tüketiim olabildiği gibi kurutulmuş yapraklar ya da toz halde kullanımı olabilir. Adaçayının rengi griye yakın yeşil gibidir. Üzerindeki damarlar bellidir.  Geçmişte de sık şekilde kullanılması, sağlığa faydalı bir bitki olmasının göstergesidir.Tedavi amacıyla birçok yerde kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde de hala varlığını devam ettirir.

Adaçayı

Adaçayı Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen bir bitkidir.  Botanikteki adı Latinceden türetilen Salvia officinalis olarak bilinmektedir. Kelime anlamında da iyileştirmek ve korunmuş anlamları çıkmaktadır.  Adaçayının hazırlanışı oldukça basittir. Bitkiden alınan yapraklar kurutulmasının ardından çay yapılarak içilir. 2 çay kaşığı kadar adaçayı üzerine kaynar su dökülür ve bu şekilde demlenmesi beklenir. 10 dakika sonra da içimi yapılır. Eğer hemen tüketilmezse ve çok bekletilirse tadında acıma olabilir. Ancak bazen taze içilirken de hafif acı tat olması mümkündür. Bu gibi durumda tatlanması için biraz limon suyu eklenebilir. doğal baldan da bir miktar içine eklenebilir.  Faydasını tam almak için tüketilmesi gereken miktar 2 fincandır.

Adaçayının Faydaları

Adaçayı faydaları  genel olarak sıralanırsa:

  • Beynin işlevlerinin aktif olmasına faydalıdır. Akılda tutulması gereken bilgilerin daha uzun süre kalmasını sağlar. Ayrıca alzheimer hastalığına da engel bir bitkidir.
  • Rahim ağzında görülen hastalıklara iyi gelir. İltihaplanmaların azalmasını ve kurumasını sağlar. Ayrıca çocuk yapmak isteyenlerin her gün bir bardak içmesi önerilir.
  • Kadınların adet dönemlerinin bittiği menopoz aşamasında sıcak basması şikayetlerini azaltır.
  • Gün içinde iş yerinde ya da başka bir yerde hissedilen halsizlik durumunu yok eder. Daha dinç ve zinde kalmanızda etkilidir. Yani hasta olmadan da sınırlı olarak içilebilir.
  • Adaçayı kanın temizlenmesine fayda eder.

  • Solunum yolu enfeksiyonlarını giderir. Balgam atımını kolaylaştırır ve mikropların giderilmesini sağlar.
  • Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi vardır.Gerginliğinizin yoğun olduğu zamanlarda bir bardak tüketebilirsiniz.
  • Adaçayı böbrek taşının düşmesine yardım eder. 80 gr adaçayını düzenli olarak bir litre suyun içine ekleyip tüketmek gerekir.
  • Terleme sorununu azaltır. Aşırı terlemenin önüne geçer. Her gün bir bardak tüketilmelidir.
  • Boğaz acısını azaltır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
kamagra 100 mg