Şifalı bitkiler, şifalı kürler, şifalı taşlar, zayıflatan bitkiler, bitki çayları, bitkisel, yaglar, bitkilerin faydaları, yararları hakkında güncel şifalı bitkiler sitesi.

Şifalı Bitki Rehberinde Ara

Sponsorlu Bağlantılar


Uyarı-Kullanım Şartları Yazılarımız Hakkında
DMCA.com

Keten Tohumu Faydaları

'.the_title().' Yorumlar: 0 Okunma: 23934
Facebook'da Paylaş

Keten Tohumu faydaları açısından bilinen bir şifalı bitkidir. Keten tohumu içerdiği omega 3, 6, 9 vitaminleri sayesinde yararlı şifalı bitkiler arasındadır.

Keten tohumu faydalı ve yararlı bir şifalı bitkidir. Şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahip keten bitkisi, tohumu ile şifa dağıtır.

keten-tohumu-kahverengi-sari-keten

keten-tohumu-kahverengi-sari-keten

Keten tohumunun iki çeşidi vardır, yukarıdaki resimde belirttiğimiz gibi bunlar sarı ve kahverengi renktedir, özellikle ibrahim saraçoğlu hayat kürleri programında sık sık vurguladığı kahverengi renkte olan keten tohumu tüketilmelidir. Kahverengi olan keten tohumunda omega 3, omega 6, omega 9 gibi vitaminler mevcuttur.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu ve yağı faydalıdır. Keten tohumu sindirim problemi olanlar için yararlı bir şifalı bitkidir. kabızlık şikayeti çekenler keten tohumunu tüketebilirler. Balık sevmeyen kişiler keten tohumunun içerisinde bulunan omega 3, omega 6 ve omega 9 vitaminlerini balık yerine keten tohumundan alabilirler. Balıkda bulunan vitaminlere alternatif olabilecek şifalı bitkiler arasında keten tohumu önde gelir.

Kronik öksürük ve bronşite faydalı bir şifalı bitki olduğu bilinmektedir. İdrar artırıcı özelliği de bilinen etkilerindendir.

 keten-tohumu-keten-tohumu-faydalari-yagi

keten-tohumu-keten-tohumu-faydalari-yagi

 

Keten Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Keten tohumu yutmadan tüketilmelidir. Keten tohumun yararlarından ve faydalarından yararlanmak istiyorsak, ağzımızda çiğneyip yada öğütüp, ezip tüketmeliyiz. Ancak kesinlikle çekilmiş, ufalanmış şekilde satılan keten tohumlarını tüketmemeliyiz, çünkü çekilmiş keten tohumları, keten tohumunun içerisinde bulunan yağlar nedeniyle bozulabilir, zararlı bir duruma da gelebilir.

Ayrıca 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda kaynatılarak (10 dakika) suyu içilir, buharı burundan alınır, bu öksürüğe, nezleye ve üşütmeye faydalı olduğu  bu konuda araştırması olan kişiler tarafından belirtilmiştir.

Keten tohumunu çocuklarınıza yedirmek istiyor ancak başaramıyorsanız, yoğurt ile birlikte sunabilirsiniz.

Uyarılar:

Keten tohumunu küçük yaştaki çocuklarınıza vermeyiniz , eğer vermek istiyorsanız çok az miktarlarda veriniz.

Keten tohumu hamile ve emziren bayanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu konuda yeterli bilgi yoktur.

Kullanımı abartılmamalıdır. 

Keten tohumunun fazla tüketimi tavsiye edilmez, sakıncalıdır, hastalığınız ile ilgili doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bir önceki yazımızda astım hastalığı ile ilgili bilgiler içeren bir yazı yayınladık.

 

Facebook'da Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Copyright © 2011-2015 Faydalisifalibitkiler.com|Tüm Hakları Saklıdır. www.faydalisifalibitkiler.comŞifalı Bitkiler, Şifalı Taşlar, Şifalı Kürler, Güncel Sağlık Haberleri, Şifalı Otlar, Şifalı Dualar, Hakkında Bilgiler İçerir. Şifalı bitkilerin Kürleri ve Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi konularında yazılar ve paylaşımları kullanıcıları için paylaşır.